niedziela, 11 marca 2012

INCI... Czyli kosmetyczne cing-ciang-ciong :)

Zanim zacznę, pochwalę się, że dzisiaj zakończyłam dzień 8/30 z mojego planu ćwiczeń! :) Żeby nikt nie pomyślał, że się poddałam :P

Co to znaczy "INCI"?
http://zdrowe-kosmetyki.pl/inci.php

Skład każdego produktu kosmetycznego musi być, wg prawa Uni Europejskiej, zadeklarowany w nazewnictwie INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients). Deklaracja ta musi znajdować się na opakowaniu produktu lub na ulotce dołączonej do kosmetyku, gdy opakowanie jest za małe. Nazewnictwo to jest międzynarodowe. Dopiero w 1997 roku została ustalona przez Unię Europejską dokładna lista składników, które muszą być one wypisane w kolejności ilościowo malejącej. Odszyfrowanie deklaracji składu kosmetyków jest ważne nie tylko ze względu na zdrowie, ale także wówczas, gdy chcemy używać produktów naturalnych nie tylko z nazwy. Niestety nazewnictwo INCI jest dosyć skomplikowane do rozszyfrowania dla każdego z nas (konsumenta). 
Dlatego postanowiłam stworzyć małą bazę składników, którą będę z czasem rozszerzać. Jest tego MNÓSTWO, dlatego cierpliwości, polecam częste zaglądanie po aktualizacje :))

A teraz krótki wstęp do analizy składów dla amatorów - takich jak ja. Nie skończyłam studiów kierunkowych, a całą moją wiedzę stanowią informacje czerpane z Internetu, dlatego nie mogą stanowić "prawdy prawdziwej", a jedynie wskazówkę :)
 
Dla wielu z nas składy kosmetyków to coś, o czym wszyscy mówią i zwracają na to uwagę, ale nie do końca wiadomo, czego tam właściwie szukać i JAK TO CZYTAĆ. 
Przykład: Szukamy kremu, który nawilży naszą skórę i pozostawi ją gładką - zazwyczaj oceniamy krem po opakowaniu i opisie od producenta czy opiniach innych osób, bo w sumie jak inaczej? Rzadko kiedy otrzymamy próbkę, zresztą nie spotkałam się jeszcze z próbką np. kremu Nivea czy Garnier, chyba że w jakiejś kobiecej gazecie :P Weźmy więc na tapetę legendarny krem Nivea w granatowej puszeczce :)
Losowa opinia z KWC (nie biorę pozytywnej z wiadomych względów):

 • 2012-02-17 16:13:11
 • Dobry, ale...
 • Krem używam tylko i wyłącznie zimną na moje szorstkie, spierzchnięte dłonie, które wołają o pomoc.
  Nivea używam na noc dlatego, że krem zdecydowanie strasznie długo się wchłania, szczególnie jak da się większa warstwę, klei się. Dobrze nawilża, ale nie jest to jakieś spektakularne nawilżenie, bo rano dłonie i tak nie są w 100% nawilżone. 
W większości opinii, również w tych z 5 gwiazdkami i KWC, przewija się na zmianę: "dziwna konsystencja, ciężki, powoli się wchłania, ciężko się rozprowadza, zapycha".

Skład: Aqua, Paraffinum Liquidum, Cera Microcristallina, Glycerin, Lanolin Alcohol, Isohexadecane, Paraffin, Magnesium Sulfate, Decyl Oleate, Octyldodecanol, Aluminium Stearates, Panthenol, Citric Acid, Magnesium Stearate, Parfum
 
Aqua - woda, każdy zna i rozumie. Tak na marginesie, ogólnie dużo bardziej wartościowe są kosmetyki na hydrolatach roślinnych (wodach, destylatach), co podnosi jednak cenę.
Paraffinum Liquidum -
Inne nazwy: Mineral Oil(ang)
Paraffinum perliquidum(łac)
Olej parafinowy(pl)
Paraffinöl(niem)
Kategoria: lipidy, emolienty, substancje antystatyczne, środki rozpuszczające
Opis:
Pochodzenia chemicznego. Mieszanina płynnych, długołańcuchowych, nasyconych węglowodorów, które otrzymywane są z ropy naftowej. Składnik, który:
 • w produktach do pielęgnacji włosów ma za zadanie ułatwiać rozczesywanie i zapobiegać elektryzowaniu się włosów
 • jest substancją natłuszczającą, nawilżającą, wygładzającą, zapewniającą ochronę, sprawia, że skóra jest miękka, elastyczna i gładka
 • jest także środkiem rozpuszczającym.
Użyta w dużych dawkach tworzy tłusty film, powodując zatykanie porów, przez co skóra pozostaje bez dostępu tlenu. "Zachowanie się" skóry po użyciu oleju parafinowego zależne jest od czystości oleju.
 
W kosmetyce naturalnej w miejsce parafiny stosowane są oleje: migdałowy, avokado, i inne. 
Cera Microcristallina:
Inne nazwy:Woski parafinowe (pl)
Paraffinwachse (niem)
Mikrowachs (niem)
Microcrystalline Wax (ang)
Kategoria: lipidy, stabilizatory, regulatory lepkości, substancje wiążące, środki zmętniające
Opis:
Pochodzenia chemicznego. Oczyszczane, stabilne woski uzyskiwane z ropy naftowej. Rafinowany wosk ziemny, mieszanina parafin. Biała (lub bezbarwna), bezwonna substancja, wyglądem przypominająca wosk pszczeli, środek nierozpuszczalny w wodzie. Składnik, który:
 • zmniejsza lepkość kosmetyków
 • używany jest jako dodatek do przezroczystych składników kosmetycznych w celu zmętnienia, aby utrudnić przenikanie światła
 • stabilizuje emulsje.
W wyższych stężeniach powoduje "zatykanie" skóry.
Glycerin: 
Inne nazwy: Gliceryna (pl)
Glyzerin (niem)
Glycerolum (łac)
Glycerol (ang)
Glycerin vegetal (ang)
1,2,3-Propantriol (chem)
Kategoria: humektanty, środki rozpuszczające, środki skażające
Opis:
Pochodzenia różnego. Gliceryna może mieć pochodzenie zwierzęce (łój), roślinne (oleje - kwasy tłuszczowe) a także petrochemiczne (ropa naftowa). Słodkawa w smaku, przejrzysta ciecz o konsystencji syropu. Z powodu swojej struktury należy do alkoholi. Substancja bardzo dobrze rozpuszczalna w wodzie i alkoholu (we wszystkich proporcjach), nierozpuszczalna w tłuszczach.
Używana w kosmetyce głównie jako środek utrzymujący wilgoć. Jest substancją wchodzącą w skład naturalnego czynnika nawilżającego, sprawia, że skóra jest miękka, elastyczna i gładka. W wysokich stężeniach działa antyseptycznie, może jednak przy takiej ilości podrażniać błony śluzowe.
Gliceryna jest mocno higroskopijna, w preparatach do pielęgnacji skóry (w zależności od stężenia) może mieć również niekorzystne działanie. Przy niedostatecznej wilgotności powietrza szybko pozbywa/odciąga wodę ze skóry co doprowadza często do wysuszenia naskórka.
Gliceryna stosowana jest w żelach do mycia ciała, szamponach, kremach, pastach do zębów, preparatach do pielegnacji włosów. Używana jest także jako dodatek do kosmetyków z dużą zawartością alkoholu, aby uczynić je nie do spożycia.
Oznaczenie "Glycerin vegetal" odnosi się do gliceryny pochodzenia roślinnego.

Lanolin Alcohol:
Znalazłam wersję acetylated, ale mam też i coś mniej szczegółowego: Największą część tej frakcji stanowią sterole, w których dominujący udział ma cholesterol, naturalny czynnik natłuszczający warstwy rogowej skóry ludzkiej. Układ ten jest powszechnie cenionym składnikiem wielu kremów i maści.
Isohexadecane:
Inne nazwy: Izoparaffin
Kategoria: środki rozpuszczające, emolienty
Opis:
Pochodzenia chemicznego. Izoparafina, która otrzymywana jest w drodze przeróbki z ropy naftowej. Znajduje zastosowanie w kosmetyce jako rzadki lipid, lekko rozprowadzający się na skórze.
Paraffin: 
Emolient tzw. tłusty. Substancja niekomedogenna, czyli nie sprzyja powstawaniu zaskórników. Zastosowany w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów tworzy na powierzchni warstwę okluzyjną (film), która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni (jest to pośrednie działanie nawilżające), przez co kondycjonuje, czyli zmiękcza i wygładza skórę i włosy. Nadaje połysk. Wykazuje działanie regenerujące
Magnesium Sulfate: siarczan magnezu, stabilizator emulsji typu w/o, środek konsystencjotwórczy
Decyl Oleate: Emolient tzw. tłusty. Jeśli jest stosowany na skórę w stanie czystym, może być komedogenny, czyli sprzyjać powstawaniu zaskórników. Zastosowany w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów tworzy na powierzchni warstwę okluzyjną (film), która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni (jest to pośrednie działanie nawilżające), przez co kondycjonuje, czyli zmiękcza i wygładza skórę i włosy. Nadaje połysk. Wykazuje działanie regenerujące. Substancja stosowana jako renatłuszczająca w preparatach myjących. Proces mycia powoduje usunięcie m.in. substancji tłuszczowych, dlatego stosuje się substancje renatłuszczające, które odbudowują barierę lipidową
Octyldodecanol: Emolient. Zastosowany w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów tworzy na ich powierzchni warstwę okluzyjną, która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody (jest to pośrednie działanie nawilżające), przez co kondycjonuje skórę i włosy, czyli wygładza i zmiękcza
Aluminium Stearates:
Inne nazwy: Aluminium monostearate (ang)
Aluminiumstearat (niem)
Aluminiumdistearat (niem)
Dihydroxyaluminium stearate (chem)
Kategoria: substancje żelujące, barwniki, emulgatory
Opis:
Pochodzenia najczęściej mineralnego. Połączenie aluminium i kwasu stearynowego, który tworzy z cieczą i olejemi żelową substancje, służącą za podstawę w kosmetykach. Występuje w postaci od białego do kości słoniowej proszku, który jest nierozpuszczlany w wodzie, rozpuszcza się w lipidach i alkoholu. Składnik, który:
 • jest środkiem zagęszczającym i stabilizatorem fazy tłuszczowej w emulsjach typu W/O (woda w oleju)
 • służy jako dodatek do pudrów przez co czyni je łatwym do rozprowadzania
 • hamuje wydzielanie potu.
Mogą wystąpić stany zapalne skóry.
Panthenol:
Hydrofilowa substancja nawilżająca. Substancja aktywna, wywołuje efekt  kosmetyczny  na skórę,: działanie przeciwzapalne, przyspiesza procesy regeneracji naskórka. Pantenol wykorzystywany jest w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów, dzięki zdolności wnikania w ich strukturę. Nadaje skórze uczucie gładkości. Humektant - zapobiega krystalizacji (wysychaniu) masy kosmetycznej przy ujściu butelki, tuby itp.
Citric Acid:
Inne nazwy: kwas cytrynowy
Acidum citricum
Zitronensäure
Kategoria: zmiękczacze, konserwanty, regulatory pH, środki wybielające
Opis:
Pochodzenia roślinnego. Naturalny ekstrakt owoców cytrusowych. Bezbarwne, przeźroczyste kryształy (lub krystaliczny proszek) bardzo dobrze rozpuszczalne w wodzie, alkoholu i eterze. Substancja występująca we wszystkich organizmach żywych.
Szeroko stosowany w kosmetyce jako środek wspomagający działanie innych składników aktywnych. Składnik pomocniczy w ustawieniu wartości pH. Substancja maskująca (związki organiczne), którą dodaje się do środków kosmetycznych, aby mogła wytworzyć z jonami metali kompleks (całość) przez co może wpłynąć na stabilność i/lub wygląd kosmetyków.
Citric Acid należy do kwasów AHA i działa na skórę lekko złuszczająco, dlatego też używany często w peelingach jako jeden ze składników.
Pełni rolę sekwestranta, czyli substancji, która kompeksuje jony metali, dzięki czemu zwiększa trwałość kosmetyku oraz jego stabilność. Regulator pH.
Magnesium Stearate: 
Znalazłam jedynie info, że poprawia przyczepność kosmetyku (używany w kolorówce).
Parfum: Jeszcze większe trudności sprawia rozszyfrowanie zawartych w kosmetyku substancji zapachowych. Mogą być one jedynie zadeklarowane jako „perfum” lub "zapach", choć pod tą nazwą mogą ukrywać się setki rozmaitych substancji zapachowych. Od 2005 roku 26 z nich musi być zadeklarowanych na opakowaniu, lecz równiez tylko wtedy, gdy uzgodniona koncentracja substancji w produkcie zostanie przekroczona. 

Ale znalazłam dla tego kremu :)
Parfum – kompozycja zapachowa
Limonene ¬– limonen, składnik kompozycji zapachowej*
Geraniol – geraniol, składnik kompozycji zapachowej*
Hydroxycitronellal – Hydroksycytronellal, składnik kompozycji zapachowej*
Linalool – linalol, składnik kompozycji zapachowej*
Citronellal – cytronellal, składnik kompozycji zapachowej*
Benzyl Benzoate – benzoesan benzylu, konserwant, składnik kompozycji zapachowej*
Cinnamyl Alcohol – alkohol cynamylowy, składnik kompozycji zapachowej*
* Obecny na liście 26 składników zapachowych, tzw. potencjalnych alergenów, które należy wymieniać w składzie produktu na opakowaniu, jeśli występują w kosmetyku w stężeniu > 0,001% (niespłukiwalne) lub >0.01% (spłukiwalne)


Podsumowując mój "wywód" - sami oceńcie teraz, skąd wzięły się te zróżnicowane opinie na temat kremu. Jest dużo zapychaczy i substancji natłuszczających, przy mojej cerze bałabym się nałożyć taki specyfik na twarz. Może przy wysuszonej skórze...

Dlatego tak ważne jest określenie typu swojej skóry, jej potrzeb oraz wyszukanie listy przynajmniej kilku składników, które mogą naszej skórze pomóc oraz takich, które mogą jej zaszkodzić. Nie trzeba wtedy znać całej listy tysięcy składników, wystarczy te najważniejsze. Ja zwykle oceniam skład do pierwszej połowy lub do napisu "Parfum". Wtedy zazwyczaj zaczynają się stężenia praktycznie nieodczuwalne dla skóry i niewiele znaczące przy stosowaniu. Tę zasadę stosuję głównie przy produktach do ciała, jestem dużo bardziej wymagająca, jeśli chodzi o pielęgnację twarzy. Nie lubię po prostu płacić za puste obietnice, bo w tej samej/podobnej cenie mogę kupić krem (maseczkę), który faktycznie jest wart zachodu. A jak u Was? Przejmujecie się składami?

2 komentarze:

cheneelle pisze...

na szczęście te wszystkie nazwy składników nie są mi obce i w drogeriach czy perfumeriach wiem czego unikać :)
Ale post bardzo przydatny, zwłaszcza osobom ktore z chemią tak dosłowną nie mają więszego doczyniania na codzień :)

pieknaodzawsze pisze...

No właśnie, cieszę się, że też Cię to interesuje :) Myślę, że warto mniej więcej wiedzieć, co wcieramy w swoją twarz, ciało... I co równie ważne, za co płacimy :)

Prześlij komentarz

Na ewentualne pytania odpowiadam w poście, w którym je zadano :) Dziękuję za każdy komentarz, lubię je czytać i widzieć Wasze zainteresowanie.
Poza tym...
"Za każdym nickiem kryje się imię, za imieniem kryje się człowiek, a za każdym człowiekiem - uczucia. Szanujmy się nawzajem w sieci"

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...